Jump to content


Photo

Anime ve Anime Karakter Tasarımı :)

anime

 • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Mashiron

Mashiron

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 0 posts
 • LocationLithuania
 • World:TR1
 • Character:Mashiron
 • Studio:PEACE

Yayınlanma tarihi 04 Şubat 2017 - 09:23 ÖS

  Merhabalar :)  25 Kasım 2016 da gelen eklentilerle oyuna eklenen  "anime karakter tasarımları" hakkında genel bir bilgilendirme yapmak istedim. 

 

Öncelikle "Anime" nedir ?  (think)

 

  Anime, Japon çizim sanatıyla çizilmiş sanat eseridir, kendine özgü çizim tekniklerinden oluşur. Bir çeşit çizgi filmdir. Anime kelimesi İngilizcedeki "animation" kelimesinin kısaltılmış halidir. Animeler, genelde mangaların* televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır. 

  Manga çizimleri animeye göre daha abartılı olur. Anime çizim tekniklerine örnek verilirse, kendine özgü çizim tekniği vardır, onun dışında insan gözleri genelde büyük çizilir, 1,70 cm boyundaki bir kişi çizimlerde 2m olarak çizilebilir. Animeler, el çizimi veya bilgisayar yapımı olabilir.

  Animelerin konusu her şey olabilir, her türü mevcuttur, bu yüzden çok küçük çocuklar için eğitim ve komedi türü içeren animeler olduğu gibi tamamen yetişkinlere yönelik, felsefe, psikoloji, savaş, şiddet, cinsellik gibi konuların işlendiği film kalitesinde senaryoları olan animeler vardır.

 

*Manga, Japonların çizgi roman için kullandıkları sözcük olup anime çizim sanatı ile çizilir ve sağdan sola doğru okunur.

 

Normal çizgi filmlerden farkı nedir ?

 

  Anime bir çizim sanatıdır, çizgi dizilerle aynı teknik özelliklere sahip olsa da çizimleri her yaştan insanlara hitap etmektedir. Çizgi diziler genel olarak çocuklara hitap eder ve kültürümüzdeki kalıplaşmış çizgi dizi teriminden oldukça farklıdırlar animeler. bkz: duygusal, drama, fantastik, doğaüstü özellikler gibi birçok sayısız özel türü bünyesinde barındırır. Bazı animelerin içerisinde yoğun küfür , kan , şiddet ve cinsellik unsurları bulunabilir. 18 yaşından küçük çocukların yanlarında ebeveynleriyle birlikte olmak kaydıyla izleyebileceği türleri de vardır. çizgi dizilerin alt dallarından biridir sonuç olarak fakat algılardaki çizgi film teriminden oldukça farklıdır.

  Gerçek hayattan bire bir görüntülenmeyip karakterleri canlı olmayan yapılardır çizgi filmler. İnsanların hayal gücüne ve tasarım yeteneğine dayalıdırlar. Dijital veya elle çizilmiş herhangi bir materyali renklendirip ya da renklendirmeden saniyede 16'dan başlayıp 26 arasında değişen karelere sahip şeydir çizgi film.

 

R1Mpj7.png

 

Anime karakterlerinin görsel özellikleri 

 

  Bazı animelerde karakterlerin büyük gözleri, uzun bacakları vardır. Bunu Japonlar'ın kısa boylu ve çekik gözlü olmalarının yarattığı bir komplekse bağlayarak açıklayanlar vardır ancak bu açıklama çizimlerin kökeninde batılı örnekler olduğunun bilinmemesinden kaynaklanır. İlk Walt Disney çizgi filmlerindeki karakterlerin büyük gözleri ve uzun bacakları vardı (Bambi vb.). Bu çizim tarzı bugün bazı batı animasyonlarında hala kullanılmaktadır.

  Walt Disney'den etkilenen Osamu Tezuka'nın yapmış olduğu animeler Disney'in bu tür çizimlerini kullanmışlardır ve bu uygulama bazı animelerde bugün de sürmektedir. Ve genel olarak bilinenin aksine; bütün animelerde uzun bacak ve büyük göz kullanılmayabilir.

 

5LJE8q.png

 

  Japonlar'ın boy-göz takıntıları nedeniyle böyle şeyler yaptıklarına dönük inanç tamamen bir Aristo Mantığı'nın bir çıkarımıdır.Yani "biber acıdır, hayat da acıdır, demek ki hayat biberdir" gibi bir önermedir. Bu konuda doğru ve gerçek yorumlar yapabilmek için derin bir tarih ve psikoloji bilgisine ihtiyaç vardır. Uzakdoğu insanında böyle bir takıntı olduğu yadsınamaz.

  Japonya'da çoğu genç kız uzun topuklu ayakkabı giyer. Ama unutulmaması gereken bir şey varsa bunun sadece uzakdoğuya özgü bir takıntı olmadığıdır. Bu takıntı az veya çok yeryüzündeki bütün ülkelerde, bütün ırklarda vardır. Ama animelerde sadece büyük gözler uzun bacaklar değildir göze çarpan, çoğunluğunda bizim normal hayata verdiğimiz tepkiler mimikler ve jestler daha fazla abartılı bir görsellikle ifade edilir.

 

Anime ile ilgili terimler

 

Fan Art

  Anime karakterlerinin ve resimlerinin hayranları tarafından çizilen resim çalışmalarıdır.

 

Fan Fiction

  Anime serileri hakkında hayranlarının kendi yazdığı öyküler anlamına gelir. Animede beğenmediği ya da hoşuna gitmeyen her şeyi değiştirebilir veya tamamen kendine ait olan bir öykü yazabilir. Ama çoğunlukla animelerdeki karakterleri içerir.

 

Fan Sub

  Anime serilerine veya filmlerine, Fan Sub grupları tarafından çevirisi yapılarak, özel font, stil ve karaoke gibi özellikler eklenmiş, çoğunlukla videoya gömülmüş olan altyazılara verilen addır.

 

Cosplay

  Beğenilen anime ve oyun karakterlerinin kostümleri ile gerçek hayatta onlara benzemek ve bir bakıma eğlenmek amacıyla insanların gerçeklerştirdiği yaratıcı deneyimdir.

 

42fe4d83949941aa86bff6f3d2af6f73.png

 

Cosplay hakkında genel bilgi

 

  Cosplay, "costume" ve "play" kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş, "kostümlü oyun" olarak kabaca çevrilebilecek bir kelimedir. Çeşitli aksesuarlar ve kostümler kullanılarak anime ve manga, film, oyun, kitap ve cosplay sanatçısının kendi yarattığı karakterlerin taklit edildiği kostüm ve performans sanatıdır. Genellikle Japonya ve Doğu Asya yapımlarından etkilenilir. Fantazi, drama, büyü, aşk vb. tüm yapımlar cosplay konusu olabilir.

  Cosplay kostümlerini diğer kostümlerden ayıran fark çizgilerden kurgulanarak hayata geçirilmesi olmuştur. Dolayısıyla kalıpları farklı, malzemeleri apayrıdır.

  Cosplay dünyanın her yerinde birçok seveni olan eğlenceli, hareketli, sosyal ve bir o kadar da masraflı bir hobidir. Hem kültürel bir birikim hem el becerisi hem de tiyatral yeteneklere sahip olmak başarılı bir cosplay sanatçısı olmak için önemlidir.

  Genel olarak bilgilendirme ile ilgili kısımlar bunlar.

 

 

OVg8pQ.png     VPdN8B.png

 

ZM4j4G.png     kGo7qq.png

 

  Profil resmim cosplay örneğidir. :)

 

Karakterimin adı olan "Mashiron", "Sakurasou no Pet na Kanojo" adlı animeden Mashiro Shiina karakterinin lakabıdır. 

 

zaXLQ4.jpg

 

  Aşağıdaki resimde animelerle ne kadar kafayı yediğimi görebilirsiniz.  (angel)

 

X9ANdR.png

 

  Konuyla ilgilenenlerin düşüncelerini merak ediyorum ve sizinle düşüncelerimi paylaşmak isterim. 

 

 

Herkese iyi oyunlar, iyi eğlenceler ve başarılar..  (devil)


Edited by cullina, 10 Nisan 2017 - 09:30 ÖÖ.

 • Yasin CCK, blackcatSevcan, CAZADOR and 1 other like this

o0MGWm.gif

5LOP6R.gif

 

 

o0pkJ7.gif

 

 


#2 Yasin CCK

Yasin CCK

  Advanced Member

 • Members
 • PipPipPip
 • 194 posts
 • World:TR1
 • Character:YasinCCK
 • Studio:PEACE

Yayınlanma tarihi 04 Şubat 2017 - 10:00 ÖS

Bilgiler ve görseller başarılı  (y)

 

Anime konusunda hiç tecrübem yoktu, sayende biz de giriş yapıyoruz yavaş yavaş ;)

 

Güzel konu, eline sağlık...


Posted Image

#3 Güzellik2

Güzellik2

  Advanced Member

 • Members
 • PipPipPip
 • 31 posts
 • LocationMersin
 • World:TR1
 • Character:Güzellik2
 • Studio:UTOPIA

Yayınlanma tarihi 15 Şubat 2017 - 09:44 ÖÖ

Çok güzel bi konu olmuş normalde bu kadar uzun konuları okumam ama beğendim eline sağlık teşekkürler bizimle paylastığın için 😘
0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye