Jump to content

Photo
- - - - -

Şahsa Hakaret-Bilişim Suçları

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 Yasin CCK

Yasin CCK

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • World:TR1
  • Character:YasinCCK
  • Studio:PEACE

Yayınlanma tarihi 18 Ocak 2018 - 09:44 ÖÖ

Selam,

Son günlerde fake hesap açıp, ağır küfür ve hakaret mesajı atıp hesabını silenlerin sayısı çoğaldığı için bu bilgilendirmeyi yapma ihtiyacı hasıl olmuştur.

Peki bu işlerin oyun-forum kuralları dışında bir yaptırımı var mıdır? Hiç bu hareketleri yapanlar bu sorgulamayı yapmışlar mıdır? Şu maddeyi koyalım TCK'dan;

MADDE 125. - (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir. …………
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur. 
………………..
(4) Ceza, hakaretin alenen işlenmesi hâlinde, altıda biri; basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, üçte biri oranında artırılır.
………………

Yukarıdaki madde de hakaret suçu tanımlanmış ve şartları açıklanmış bulunmaktadır. Burada hatırlanmalıdır ki; 2 ci fıkradaki sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle suçun işlenmesi halinde ibaresi ile yasa koyucu internet veya bilişim ağları üzerinden işlenebilecek hakaret fiilini de kast etmektedir. İnternet veya bilişim ağları üzerinden e-posta vasıtası ile, chat (sohbet) ortamlarında yazılı veya sesli konuşma sırasında ve görüntülü görüşmeler sırasında bahse konu suç günümüzde artık kolayca işlenebilmektedir. Maddenin 4 ncü fıkrasında ise suçun alenen işlenmesi ki; herkese açık sohbet odaları vasıtası ile veya basın yoluyla işlenmesi ki; internet de bir basın aracıdır, cezanın ağırlaştırıcı sebebi tanımlanmıştır. 

Sanırım herkes okuyabiliyor bunu...

Bunun dışında yaşanmış örneği olduğunu ve şikayet edilen kişinin savcılıktan 'beni affet' tarzı mesajlarla af dilediğini hatırlatalım.

Beni ya da bir başkasını sevmiyor olabilirsiniz, böyle bir zorunluluk olamaz. Fakat bu size kişilere küfür/hakaret etme hakkı tanımaz. Oyun-forum kuralları işletilir cezamı aldım kurtuldum dersiniz, peki ya kişi olayı adli boyuta taşırsa ? 

Bu nedenle yazacaklarınızı/söyleyeceklerinizi düşünmeden hareket etmemelisiniz.

(huyymarik'ten alıntıdır)

• Soul and enyy like this

AnmkjB.gif

#2 Yasin CCK

Yasin CCK

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • Character:YasinCCK

Yayınlanma tarihi 18 Ocak 2018 - 09:44 ÖÖ

Konu ile ilgili başıma gelen bir olayı paylaşmak isterim.

Multi hesaptan banlanan bir arkadaş hem oyundan hem destekten şahsıma, anama, bacıma hatta çocuğuma çok ağır küfürler etti. Yeni baba olduğum o zamanlarda kan beynime sıçradı, elim ayağım titredi ama sanırım yaşın verdiği olgunlukla sadece hakkınızda yasal işlem yapılacaktır dedim. Arkadaş bunun üzerine yapmazsan... tarzında konuşup çok delikanlı bir şekilde adresini ve numarasını yolladı, aramazsan, gelmezsen... şeklinde saydırmaya devam ediyor ve muhtemelen o sırada çok keyif alıyordu. Şimdi bu arkadaş gibi cahillik yapsam arasam, karşılıklı küfürleşsek yada buluşsak büyük ihtimalle bir gün sonra 3.sayfa haberi olacaktık. Tek kelime cevap yazmadan Bu görüntüler ile savcılığa suç duyurusunda bulundum. 

Lafı uzatmayalım, siber suçlar büro amirliği arkadaşı şak diye buldu. Arkadaş eniştesinin evinden internete bağlandığı için ve i.p. eniştenin üyeliğine ait olduğu için polisler önce enişteyi alıyorlar, tabi eniştenin birşeyden haberi yok bunun üzerine 18 yaşındaki genç arkadaşımız büyük bir korku ve panik ile bütün herşeyi itiraf ediyor. Kanıt var, itiraf var... arkadaş Hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açtık. O küfürler saydıran, tehdit ve taciz eden kişiden eser yok... Kendisi ve bütün ailesi defalarca özür diliyor ve geleceğini karartmaması için davamızdan vazgeçmemizi istiyorlar. kesinlikle kabul etmediğimi ve cezası neyse çekmesini istediğimi avukatıma ilettim. Fakat araya bir çok kişi girdi ve arkadaşın ciddi anlamda dersini aldığını düşündüğüm için belirli bir tazminat karşılığında davamızı geri çektik.

Kıssadan hisse bu hikayedeki kişi yarın bir gün siz olabilirsiniz. Çünkü destekte her gün öyle küfürler öyle hakaretler okuyoruz ki inanın biz utanıyoruz. Oyun kuralları çerçevesinde 3-5 gün veya sınırsız ban alıp kurtulacağını düşünen arkadaşların bu yazıyı okuyarak olayın ciddiyetini farkına varmasını istedim.

Keyifli oyunlar. 

• Soul, marilyn and enyy like this

AnmkjB.gif

#3 marilyn

marilyn

Member

• Members
  • PipPip
  • 22 posts
  • Character:Marilyn

Yayınlanma tarihi 20 Ocak 2018 - 02:33 ÖÖ

Benim de 9 aya yakın bir zaman önce basıma böyle bir durum geldi. Bir sms üzerinden bir oyuncu adina hakaret/küfür, tehtid, şantaj içeren bir mesaj aldim. Sms goruntusu ve oyundaki giyabimda ve sahsima yapilan yazismalarin görüntüleri ile suc duyurusunda bulundum. Kisi karakola cagirilip ifadesi alinmis. Sonrasinda da durum bana bildirildi ve hakaret davasi icin basvuru yaptim. Sürec yavas ilerlese de karsi taraf her yapilanin bir bedeli oldugunu anlayacaktir. Konuya duyarliligin icin cok teşekkür ederim Yasin CCK :)
  • Yasin CCK and Soul like this

#4 Güzellik2

Güzellik2

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 31 posts
  • LocationMersin
  • Character:Güzellik2
  • Studio:UTOPIA

Yayınlanma tarihi 26 Ocak 2018 - 04:47 ÖS

👏👏👏 cok güzel bir konu benimde mesaj kutuma belli belirsiz kisilerden mesajlar geliyordu umarim bu konu bi nebze olsun uyari olarak anlasilir
  • Yasin CCK likes this

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye